Grundy County Herald

Follow Us On:

Test Pushdown

Early Election Results by Precinct

Posted on Wednesday, May 7, 2014 at 8:11 am

In Grundy County a total of     3,846 voters cast their ballots in the Democratic and Republican Primary on May 6. The voter totals below are separated into precincts with votes by mail combined in the Early/Absentee votes.

Grundy County Mayor/Democratic Primary:

Incumbent Lonnie Cleek received 663 votes which included Early and Absentee 275; Altamont 10; Beersheba Springs 13; Hubbards Cove 7; Tarlton 2; Central 13; Collins 17; Cross Roads 13; Pelham 27; Coalmont 29; Gruetli-Laager 85; Palmer 64; Monteagle 37; and Tracy City 61.

Michael Brady received 1174 votes which included Early and Absentee 493; Altamont 65; Beersheba Springs 66; Hubbards Cove 8; Tarlton 39; Central30; Collins 28; Cross Roads 21; Pelham27; Coalmont 62; Gruetli-Laager 139; Palmer 44; Monteagle 35; and Tracy City 117.

Wanda Meeks received 424 votes which included Early and Absentee 172; Altamont 65; Beersheba Springs 3; Hubbards Cove 5; Tarlton 1; Central 13; Collins 18; Cross Roads 1; Pelham 7; Coalmont 61; Gruetli-Laager 72; Palmer 29; Monteagle 8; and Tracy City 24.

Emily C. Partin received 352 votes which included Early and Absentee 132; Altamont 65; Beersheba Springs 5; Hubbards Cove 6; Tarlton 1; Central 7; Collins 2; Cross Roads 26; Pelham 13; Coalmont 14; Gruetli-Laager 14; Palmer 6; Monteagle 39; and Tracy City 82.

Ralph Rieben received 930 votes which included Early and Absentee 419; Altamont 85; Beersheba Springs 13; Hubbards Cove 9; Tarlton 2; Central 24; Collins 17; Cross Roads 27; Pelham 41; Coalmont 48; Gruetli-Laager 92; Palmer 42; Monteagle 31; and Tracy City 80.

Grundy County Mayor/Republican Primary: Aubrey Lee Harper received 134 votes which included Early and Absentee 46; Altamont 14; Beersheba Springs 2; Hubbards Cove 1; Tarlton 0; Central 2; Collins 3; Cross Roads 7; Pelham 7; Coalmont 11; Gruetli-Laager 9; Palmer 1; Monteagle 12; and Tracy City 19.

Grundy County Sheriff/Democratic Primary:

Incumbent David Brent Myers received 915 votes which included Early and Absentee 358; Altamont 50; Beersheba Springs 21; Hubbards Cove 16; Tarlton 5; Central 26; Collins 22; Cross Roads 26; Pelham 20; Coalmont 67; Gruetli-Laager 115; Palmer 49; Monteagle 44; and Tracy City 96.

Clint Shrum received 2,382 votes which included Early and Absentee 1,018; Altamont 111; Beersheba Springs 75; Hubbards Cove 21; Tarlton 38; Central 52; Collins 54; Cross Roads 58; Pelham 80; Coalmont 137; Gruetli-Laager 263; Palmer 116; Monteagle 98; and Tracy City 261.

Deke M. Stone received 198 votes which included Early and Absentee 91; Altamont 20; Beersheba Springs 4; Hubbards Cove 0; Tarlton 3; Central 4; Collins 7; Cross Roads 0; Pelham 7; Coalmont 11; Gruetli-Laager 16; Palmer 14; Monteagle 7; and Tracy City 14.

Grundy County Sheriff/Republican Primary:

No candidate filed.

Running unopposed in the Democratic and Republican Primary, Grundy County Register of Deeds Gayle VanHooser received 2,999 complimentary votes.

Grundy County Circuit Court Clerk/Democratic Primary:

Melody Knight Oliver received 1,775 votes which included Early and Absentee 745; Altamont 112; Beersheba Springs 65; Hubbards Cove 24; Tarlton 35; Central 33; Collins 24; Cross Roads 73; Pelham 100; Coalmont 74; Gruetli-Laager 157; Palmer 77; Monteagle 76; and Tracy City 180.

Kelly Griswold Ruehling received 1,611 votes which included Early and Absentee 683; Altamont 112; Beersheba Springs 30; Hubbards Cove 7; Tarlton 9; Central 48; Collins 51; Cross Roads 16; Pelham 16; Coalmont 134; Gruetli-Laager 222; Palmer 97; Monteagle 64; and Tracy City 171.

Grundy County Circuit Court Clerk/Republican Primary:

Tosha Barrett received 142 votes which included Early and Absentee 53; Altamont 14; Beersheba Springs 1; Hubbards Cove 1; Tarlton 0; Central 2; Collins 4; Cross Roads 5; Pelham 9; Coalmont 8; Gruetli-Laager 12; Palmer 1; Monteagle 11; and Tracy City 21.

Grundy County Clerk/Democratic Primary:

Incumbent Tammy Sholey received 1,800 votes which included Early and Absentee 695; Altamont 82; Beersheba Springs 53; Hubbards Cove 23; Tarlton 29; Central 58; Collins 43; Cross Roads 53; Pelham 65; Coalmont 122; Gruetli-Laager 177; Palmer 102; Monteagle 97; and Tracy City 201.

Nathan Lee Sanders received 1,687votes which included Early and Absentee 784; Altamont 92; Beersheba Springs 44; Hubbards Cove 11; Tarlton 8; Central 25; Collins 38; Cross Roads 32; Pelham 42; Coalmont 89; Gruetli-Laager 223; Palmer 84; Monteagle 51; and Tracy City 164.

Grundy County Clerk/Republican Primary:

No candidate filed.

Grundy County Road Superintendent/Democratic Primary:

Incumbent Dewayne Turkey Hargis received 1,309 votes which included Early and Absentee 526; Altamont 74; Beersheba Springs 28; Hubbards Cove 12; Tarlton 7; Central 29; Collins 41; Cross Roads 45; Pelham 43; Coalmont 61; Gruetli-Laager 230; Palmer 104; Monteagle 39; and Tracy City 70.

Johnny Ray Fults received 1,170 votes which included Early and Absentee 556; Altamont 31; Beersheba Springs 27; Hubbards Cove 5; Tarlton 4; Central 25; Collins 19; Cross Roads 24; Pelham 31; Coalmont 69; Gruetli-Laager 57; Palmer 21; Monteagle 75; and Tracy City 226.

Michael E. Meeks received 1,104 votes which included Early and Absentee 432; Altamont 77; Beersheba Springs 44; Hubbards Cove 21; Tarlton 32; Central 33; Collins 24; Cross Roads 19; Pelham 43; Coalmont 85; Gruetli-Laager 119; Palmer 62; Monteagle 34; and Tracy City 79.

Grundy County Road Superintendent/Republican Primary:

No candidate filed.

Grundy County Trustee/Democratic Primary:

Tyler McCullough received 1,139 votes which included Early and Absentee 425; Altamont 28; Beersheba Springs 24; Hubbards Cove 0; Tarlton 15; Central 34; Collins 48; Cross Roads 12; Pelham 11; Coalmont 59; Gruetli-Laager 229; Palmer 130; Monteagle 26; and Tracy City 101.

Linda S. Childers received 1,132 votes which included Early and Absentee 508; Altamont 81; Beersheba Springs 40; Hubbards Cove 24; Tarlton 14; Central 27; Collins 21; Cross Roads 40; Pelham 60; Coalmont 59; Gruetli-Laager 82; Palmer 36; Monteagle 54; and Tracy City 86.

April M. Fults received 862 votes which included Early and Absentee 377; Altamont 60; Beersheba Springs 30; Hubbards Cove 10; Tarlton 17; Central 13; Collins 6; Cross Roads 20; Pelham 28; Coalmont 50; Gruetli-Laager 50; Palmer 9; Monteagle 61; and Tracy City 131.

Sonya D. Garner received 440 votes which included Early and Absentee 201; Altamont 13; Beersheba Springs 9; Hubbards Cove 4; Tarlton 0; Central 12; Collins 7; Cross Roads 14; Pelham 14; Coalmont 50; Gruetli-Laager 46; Palmer 15; Monteagle 7; and Tracy City 48.

Grundy County Trustee/Republican Primary:

No candidate filed.

Running unopposed in the Democratic and Republican Primary, General Sessions Judge William R. (Trey) Anderson, III, received 2,760 complimentary votes.

No candidate filed in the Democratic and Republican Primary for District 1 Constable.

Running unopposed in the Democratic and Republican Primary District 2 Constable Phillip (Rabbit) Stephens received 977 complimentary votes.

Also running unopposed in the Democratic and Republican Primary District 3 Constable Timothy Ray King received 789 complimentary votes.

Grundy County Commissioner District 1 Democratic Primary:

Greg Burnett received 587 votes, Mike Cordell received 612 votes, and David Lockhart received 662  votes.

Grundy County Commissioner District 1 Republican Primary:

Chuck Clabbers received 32 votes, Wayne H. Harris received 52 votes, and Danny M. Lusk received 51 votes.

Grundy County Commissioner District 2 Democratic Primary:

Gary “Rooster” Brewer received 715 votes, Daniel T. Crabtree received 698 votes, and Dennis Alan Jones received 498 votes. Opponents Jared “Bob” Meeks received 349 votes, Robert “Pop” Short received 356 votes, and Billy D. Smartt received  277 votes.

Grundy County Commissioner District 2 Republican Primary:

No candidate filed.

Grundy County Commissioner District 3 Democratic Primary:

William David Griswold received 558 votes, Charles Rollins received 554 votes, and John W. Hargis II received 648 votes. Opponent Theron E. Gross received 505 votes.

Grundy County Commissioner District 3 Republican Primary:

No candidate filed.

Grundy County Circuit Court Judge 12th Judicial District Part 1 Democratic/Republican Primary:

Thomas W. “Rusty” Graham ran unopposed and received 2,200 complimentary votes.

Circuit Court Judge 12th Judicial District Part II Democratic and Republican Primary:

J. Curtis Smith ran unopposed and received 200 complimentary votes.

Circuit Court Judge 12th Judicial District Part III Democratic Primary:

Steve Blount received 2,097 votes.

Circuit Court Judge 12th Judicial District Part III Republican Primary:

Justin A. Angel received 154 votes.

Chancellor 12th Judicial District Democratic and Republican Primary:

Jeffrey F. Stewart ran unopposed and received 2,076 complimentary votes.

Public Defender 12th Judicial District Democratic and Republican Primary:

Jeff Harmon ran unopposed and received 2156 complimentary votes.

District Attorney General 12th Judicial District Democratic and Republican Primary:

 Mike Taylor ran unopposed and received 2,146 complimentary votes.

 

 

 

 

    

  ___ __